Etapa mezi San Juanem de Marcona a Arequipou měřila bezmála 800 kilometrů, čas se závodníkům měřil na úseku dlouhém 331 km.

Pro mnohé favority nedopadla dobře: loňský vítěz Carlos Sainz poškodil krátce po startu zavěšení předního kola a zůstal dlouho stát, na trati se hodně zdrželi také dosavadní lídr kategorie automobilů Giniel de Villiers nebo nejrychlejší muž předchozí etapy Loeb. Toho Prokop, který ve středu i jednou zapadl, v cíli předčil o osm minut.

Mezi kamiony byl poprvé nejrychlejší Rus Andrej Karginov s kamazem, v čele je dál jeho týmový kolega Eduard Nikolajev. Z Čechů byl nejlepší pátý Martin Macík.

Velké potíže má Martin Kolomý, jenž musel na trati zastavit a podle neoficiálních informací se potýká s technickými problémy.

Z prvního místa soutěže motocyklistů odstoupil Španěl Joan Barreda, jenž nedokázal vyprostit svůj stroj z písečného trychtýře. Značnou ztrátu nabral také rakouský obhájce prvenství Matthias Walkner, který přijel do cíle s odstupem více než 23 minut, a těžkosti měl i dosud třetí Američan Ricky Brabec.

Novým lídrem je tak Chilan Pablo Quintanilla, který byl v etapě těsně druhý. Nejlepší český motocyklista Jan Brabec dojel s bezmála hodinovou ztrátou a v průběžném pořadí klesl na 24. místo. Milan Engel je o 11 příček za ním.

V kategorii čtyřkolek zajel Tomáš Kubiena šestý čas a šestý je i průběžně. Nadále vede Nicolás Cavigliasso z Argentiny. „Byla to hodně náročná etapa. Samé rolety, hodně fesh feshe, ale také pěkné duny. Užili jsme si to,“ řekl Kubiena, jenž stále bojuje s nachlazením a kvůli rýmě se mu špatně dýchá.

Rallye Dakar

3. etapa (San Juan de Marcona - Arequipa, 798 km/331 km rychlostní zkouška:
Automobily:
1. Peterhansel, Castera (Fr./Mini) 3:54:31, 2. Attíja, Baumel (Kat., Fr./Toyota) -3:26, 3. Przygoňski, Colsoul (Pol., Belg./Mini) -11:47, ...9. Prokop, Tománek (ČR/Ford) -34:39.
Průběžné pořadí: 1. Attíja 8:34:08, 2. Radžhí, Gottschalk (Saúd. Ar., Něm./Mini) -6:48, 3. Peterhansel -7:03, ...11. Prokop -54:16.

SxS: 1. Farres, Oliveras (Šp./Can-Am) 4:35:58.
Průběžné pořadí: 1. López, A. Quintanilla (Chile/Can-Am) 10:00:28.

Motocykly: 1. De Soultrait (Fr./Yamaha) 4:07:42, 2. P. Quintanilla (Chile/Husqvarna) -15, 3. K. Benavides (Arg./Honda) -2:37, ...30. J. Brabec (ČR/Husqvarna) -59:57, 34. Engel -1:13:56, 60. Vlček (oba ČR/KTM) -1:54:58, 88. Veselý (ČR/Husqvarna) -2:23:11.
Průběžné pořadí: 1. P. Quintanilla 8:34:28, 2. K. Benavides -11:23, 3. Sunderland (Brit./KTM) -12:12, ...24. J. Brabec -1:37:22, 35. Engel -2:17:26, 84. Veselý -4:57:25, 87. Vlček -5:05:53.

Čtyřkolky: 1. González (Arg./Yamaha) 5:16:03, ...6. Kubiena (ČR/Ibos) -31:51.
Průběžné pořadí: 1. Cavigliasso (Arg./Yamaha) 10:57:12, ...6. Kubiena -1:01:51.

Kamiony: 1. Karginov (Rus./Kamaz) 4:26:49, 2. Villagra (Arg./Iveco) -11:55, 3. Sotnikov (Rus./Kamaz) -13:42, ...5. Macík (ČR/Liaz) -17:25.
Průběžné pořadí: 1. Nikolajev (Rus./Kamaz) 9:37:46, 2. Villagra -5:17, 3. Sotnikov -8:42, ...5. Macík -31:48.