3:53,31 - na tomto údaji se v Calgary zastavila časomíra.

Nejstarší rychlobruslařský světový rekord právě padl.

3:53,34 zněl dosavadní údaj. Osmnáctého března 2006 zajela takhle rychle a na témže oválu závod na 3000 metrů kanadská legenda Cindy Klassenová.

Dlouhá léta se k tomuto času nikdo ani nepřiblížil.

A teď najednou padl.

Jednatřicetiletá Martina Sáblíková byla neunavitelná, v tempu na jednotlivá kola takřka nepolevovala, poslední dvě zvládla za 31,0.

Pak nevěřícně pohlédla na časomíru. A viděla: Já mám svěťák!

Její dosavadní osobní rekord na této trati byl 3:55,10 z Calgary v roce 2015. Překonala ho o 1,79 sekundy.

Ano, před šampionátem se nyní spekulovalo, že by mohla na historické maximum zaútočit v neděli na své nejlepší trati 5000 metrů, jenže ona ho překonala už nyní na kratší distanci!

Sáblíková tak suverénně ovládla závod na 3000 metrů, druhou disciplínu víceboje, s náskokem 4,94 sekundy před evropskou šampionkou Antoinette de Jongovou. Právě s tou startovala ve stejné rozjížďce. A od prvních metrů Nizozemce ujížděla.

Třetí byla na trojce domácí Kanaďanka Isabelle Weidemannová za 3:58,51.

V průběžném pořadí čtyřboje se Sáblíková posunula ze 13. místa po pětistovce už na průběžné druhé a v neděli se s japonskou obhájkyní titulu Miho Takagiovou utká o zlato!

Skvělá sprinterka Takagiová předtím excelovala na pětistovce, kterou vyhrála za 37,22, s převahou 1,25 sekundy před druhou Ireen Wüstovou. Třináctá Sáblíková zvládla tuto trať za 39,32, o devět setin zaostala za svým osobním rekordem.

To byl pro ni dobrý základní kámen pro čtyřboj.

Na trati 3000 metrů pak skončila Takagiová osmá za 4:00,16 a Wüstová šestá za 3:59,79.

V poločase víceboje sice Takagiová celkově zůstala ve vedení, ale za ní už je Češka, která v přepočtu na třetí disciplínu, závod na 1500 metrů, zaostává o 2,88 sekundy a má k dobru sedm setin na průběžně třetí de Jongovou a 66 setin na čtvrtou Wüstovou.

Mezi nimi by se mělo rozhodnout o majitelkách tří medailí.

Nikola Zdráhalová si na trojce vylepšila své sezonní maximum na 4:09,24, za svým osobním rekordem však zaostala o pět a půl sekundy.

V pořadí této disciplíny obsadila 18. místo a celkově to pro ni znamenalo sestup z 8. místa po pětistovce na 15. příčku v polovině víceboje. Obhajoba loňské osmé příčky je nepravděpodobná.