Andy Wong, ČTK/AP

Španělé ještě v závěrečném dějství prohrávali o osm bodů, ale ztrátu dokázali smazat a osm sekund před koncem jim vedení dvěma šestkami zajistil Marc Gasol. Španělé i přesto mohli v normální hrací době prohrát, ale Patty Mills v závěrečných sekundách proměnil jen jeden ze dvou trestných hodů a pouze srovnal.

Zápas zamířil do prodloužení, ve kterém na poslední chvíli vyrovnal z trestných hodů Gasol. Ve druhém nastavení už měli navrch Španělé a po zlatu z roku 2006 si zahrají o druhou medaili ze světového šampionátu. Austrálie naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Srbové přemohli Američany. Budou hrát o páté místo s Čechy

Trojnásobní evropští šampioni si tak po zlatu z roku 2006 v neděli v Pekingu zahrají o druhou medaili z mistrovství světa. Austrálie, která před třemi lety o bod podlehla Španělsku v utkání o třetí místo na olympiádě v Riu de Janeiro, naopak bude muset o první cenný kov ještě bojovat v utkání o bronz.

Zklamaní basketbalisté Austrálie Joe Ingles a Patty Mills. O zlato si na mistrovství světa nezahrají.

Mark Schiefelbein, ČTK/AP

Mistrovství světa basketbalistů - semifinále v Pekingu:
Španělsko - Austrálie 95:88 po druhém prodloužení (19:21, 32:37, 51:55, 71:71 - 80:80)
Nejvíce bodů: Gasol 33, Rubio 19, Llull 17 - Mills 34, Kay 16, Bogut 12.
14:00 Argentina - Francie.