ZOH v Pchjongčchjangu se loučí tradičním ceremoniálem. Vlajku nesla Ledecká

/FOTOGALERIE/ XXIII. zimní olympijské hry skončily, oheň zhasl. Pchjongčchang předat štafetu Pekingu, kde se za čtyři roky uskuteční další svátek zimních sportů. Za dva roky upořádá letní olympiádu Tokio.

dnes 12:08AKTUALIZOVÁNO dnes 13:55

SDÍLEJ:

Vlajkonoškou české výpravy byla na stadionu pro 35 tisíc diváků dvojnásobná olympijská vítězka z Pchjongčchangu Ester Ledecká. Česká hvězda během uplynulých šestnácti dní přepsala historii, když jako první žena vyhrála na jedné olympiádě dvě zlaté ve dvou různých disciplínách.

„Tady nebylo nad čím váhat. Díky dvěma vítězstvím a zápisu do historie je Ester nejen naší nejlepší sportovkyní na těchto hrách, ale pro mnohé vlastně i tváří celých her," řekl šéf české výpravy Martin Doktor, sám dvojnásobný olympijský vítěz v rychlostní kanoistice z Atlanty. I on nesl v roce 2000 českou vlajku, ovšem při slavnostním zahájení letních her v Sydney.

Naopak Rusko se s hrami, ze kterých si veze dvě zlaté, rozloučilo opět pod neutrální vlajkou. Dva dopingové skandály sebraly ruskému olympijskému výběru možnost zúčastnit se slavnostního závěrečného ceremoniálu pod vlastní vlajkou.

Pozitivní testy na zakázané látky měli curler Alexandr Krušelnickij a bobistka Naděžda Sergejevová. Zatímco prvně jmenovaný musel vrátit bronzovou medaili, tak Sergejevová přišla "jen" o dvanáctou příčku ve svém závodě.

Česká výprava si z Pchjongčchangu odváží sedm cenný kovů. Kromě dvou zlatých Ester Ledecké i dvě stříbrné a tři bronzové. V celkovém pořadí se Česko umístilo na čtrnáctém místě. Vyhrálo Norsko, které vybojovalo 14 zlatých a celkem 39 medailí. Čímž o dva cenné kovy překonalo rekord USA z Vancouveru 2010.

Autor: Redakce