„Očekávala jsem, že to bude velmi rychlý závod. Ale že bude až takhle rychlý?“ kroutila hlavou. „Je úžasné, když skládačku poskládáte dohromady ve chvíli, kdy o to opravdu jde.“
Věděla, o čem mluví. V červenci překonala Dalilah Muhammadová na mistrovství USA v Des Moines o 14 setin šestnáct let starý rekord Rusky Julije Pečonkinové a stlačila ho na 52,20.
Vzápětí se však její skládačka sezony dokonale rozsypala. Měla rekord, po němž tak dlouho toužila, ale ztratila veškerou motivaci do další kariéry. Tápala co dál. Jednoznačně prohrála s krajankou Sydney McLaughlinovou (a dokonce i s další Američankou Shamier Littlovou) ve finále Diamantové ligy. Přerušila přípravu, doma v New Yorku hledala sama sebe.
„Měla jsem problém, abych se psychicky nastavila na další závody a cíle,“ přiznala nyní.
Když se konečně opět vrátila v Kalifornii do tréninku, s koučem Lawrencem Johnsonem si vytyčili dva cíle.
1. Stát se po dvou stříbrných z minulých let poprvé mistryní světa.
2. Stlačit světový rekord pod 52 sekund.
Úkol číslo 1 si může odškrtnout. Splněno. Po strhujícím souboji porazila v Dauhá svoji o devět let mladší konkurentku McLaughlinovou.
A úkol číslo 2? K jeho naplnění je opět o kousek blíž.
„Bude to nesmírně zajímavý duel,“ ujišťoval v pátek před finálovým kláním překážkářek Michael Johnson. „Sydney McLaughlinová byla u toho, když Dalilah Muhammadová v létě překonala světový rekord a teď chce dokázat něco podobného. Působí nesmírně hladově. Ví, že Dalilah letos už dvakrát porazila, že to dokáže. Navíc bude mít výhodu, že ze své čtvrté dráhy uvidí Dalilah v šestce před sebou. Sázel bych na Sydney.“
Všichni si byli jisti: Pro zlato si poběží Američanka. Jen která?
McLaughlinová je považována za veliký talent od chvíle, kdy v roce 2013 vytvořila časem 55,63 světový rekord kategorie do 15 let. V sezoně 2015 přidala i titul mistryně světa do 17 let. Loni ovládla americké univerzitní mistrovství, zlepšila si osobní rekord na 53,65 a v říjnu se pak v devatenácti letech stala profesionálkou.
Už na třetí překážce finálové bitvy Muhammadová a McLaughlinová jasně utíkaly svým protivnicím. „Hned jsem měla pocit, že běžím opravdu rychle,“ říkala ta starší. Závěrečnou zatáčku zvládla lépe a rychleji, ale McLaughlinová jí na cílové rovince nedávala nic zadarmo.
„Hnala mě vidina Dalilah přede mnou. Cítila jsem v nohách: tohle budou úžasné časy,“ líčila McLaughlinová.
Světovou rekordmanku usilovně stahovala. Ta později vyprávěla: „Na deváté překážce jsem cítila, že Sydney je už těsně za mnou.“
Přesto náporu dravého mládí odolala. Triumfovala za 52,16, zatímco McLaughlinová doběhla o sedm setin později za 52,23, ve třetím nejlepším čase historie.
V Des Moines, na mistrovství USA, překonala Muhammadová napoprvé světový rekord navzdory dešti.
Tentokrát to dokázala v Dauhá na stadionu Chalífa klimatizovaném na 24 stupňů, jehož dráha se už při předchozích závodech ukázala jako „přátelská“ pro velké výkony.
Zatímco většina žen se po absolvování vyčerpávajícího kolečka s deseti překážkami svalila na dráhu, ona zůstala stát a v předklonu se vydýchala, než odešla na trávník, kde poklekla u tabule s nápisem WORLD RECORD.
„Absolutně fantastický závod,“ komentoval pro BBC Colin Jackson, dvojnásobný mistr světa na 110 metrů překážek. „Dalilah šla přes překážky ostřeji než Sydney, která se nad nimi přece jen o něco víc vznášela. Také Sydney měla dnes svůj velký den, ale Dalilah na to byla připravena.“
Šampionky vrcholných akcí400 metrů překážek žen MS Ósaka 2007 OH Peking 2008 MS Berlín 2009 MS Tegu 2011 OH Londýn 2012 MS Moskva 2013 MS Peking 2015 OH Rio de Janeiro 2016 MS Londýn 2017 MS Dauhá 2019 |
Jejich dominance byla obrovská, vždyť třetí Rushell Claytonová z Jamajky doběhla se ztrátou 1,58 sekundy.
Dana Jandová, trenérka páté Zuzany Hejnové, na tribuně nadšeně glosovala: „I pro Zuzku je úžasný zážitek, že běžela v tak famózním závodě se dvěma holkama, z nichž jedna překonala svěťák a druhá byla jen kousíček od bývalého svěťáku.“
Když Muhammadová za cílem svoji mladší kolegyni objala, netvářila se v tu chvíli McLaughlinová příliš nadšeně ze stříbra. Ale kdo by se jí divil? Byla tak blízko titulu... a tak unavená.
Později už s uznáním hovořila o staronové světové rekordmance: „Dalilah je mimořádná. Běhá skvěle už tak dlouho a já se pořád snažím od ní učit.“
Muhammadová vzápětí poklonu vrátila: „Pokud mám tak dobrou soupeřku, nemám jinou možnost, než zase překonat rekord, abych vyhrála. I když překonat rekord dvakrát v roce... to je vážně cosi neuvěřitelného, za což musím být velmi vděčná. Především mému trenérovi, který se neustále snažil, abych zůstala odhodlaná a motivovaná.“
Rivalita těchto dvou žen může už brzy povznést tuto disciplínu do ještě úžasnějších sfér.
„Možná jsem po vzepětí v Des Moines opravdu potřebovala pauzu, abych se vzpamatovala,“ usoudila Muhammadová. „Držet se na vrcholu tři měsíce v kuse, to by bylo příliš.“
Dnes si půjde v Dauhá na stupně vítězů nejen pro zlatou medaili, ale navrch i pro šek na 100 tisíc dolarů coby prémii, vypsanou Mezinárodní atletickou federací IAAF, za překonání rekordu.
„Hranice 52 sekund v budoucnu padne. Když ne já, pokoří ji někdo jiný,“ ujistila. Nevyslovila jméno McLaughlinová, ale všichni věděli, kdo je jasnou kandidátkou číslo 2.
Při odpočítávání dnů, zbývajících do her v Tokiu, budou myšlenky na jejich souboj pro atletické experty vzrušující.
„Sydney je mladá,“ připomněla Muhammadová. „Bude na dráze po zbytek mé kariéry. Já se s tím budu snažit vyrovnat - a uvidíme, co z toho vzejde.“
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Jak Dalilah Muhammadová překonala světový rekord na 400 metrů překážek - iDNES.cz"
Post a Comment