Včera česká reprezentace zahájila šampionát duelem se Slovenskem, který jsme v prodloužení vyhráli za dva body. Bohužel se ale zranil talentovaný centr Martin Nečas. Trenéři se nakonec dohodli, že žádného dalšího forvarda na soupisku zatím nedopíší, proto jsme dnes proti Švédům hráli s jedenácti útočníky.

V brance vystřídal Francouze gólman Calgary David Rittich.

Že nás dnes čeká jeden z favoritů turnaje bylo všem jasné, bohužel se tyto prognózy potvrdily hned v první třetině. Nejprve Rickard Rakell zakončil krásnou akci, Ritticha překonal střelou z voleje poté, co mu kotouč krásně naservíroval Lindholm.

Chvíli nato byl vyloučen Michal Moravčík. Ten si na trestné lavici dlouho neposeděl, protože Mattias Janmark byl ve skrumáži před Rittichem nejbystřejší a zvýšil na 2:0.

Psali jsme:

Svěřenci Josefa Jandače se ale z nepovedeného začátku oklepali a začali hrát parádní hokej plný bruslení, který v čase 33.10 přinesl snížení. Filip Hronek vyslal v přesilové hře 5 na 3 parádní střelu od modré a Hellberg neměl šanci.

Čechům se ale nepovedlo srovnat, místo toho reprezentanti Tre Kronur zásluhou Zibanejada opět odskočili na rozdíl dvou branek. Čtyři minuty a 14 vteřin před koncem z další přesilovky ještě snížil Hyka, ale to bylo vše.

I přes prohru ale mladý a nezkušený český tým zaslouží pochvalu. Za svůj výkon se nemusí vůbec stydět.

Švédsko - Česko 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 5. Rakell (H. Lindholm, Janmark), 8. Janmark (Rakell), 44. Zibanejad (Rakell) – 34. Hronek (Červenka, Faksa), 56. Hyka (Faksa)

Sestavy:

Švédsko: Hellberg (A. Nilsson) – A. Larsson, Ekman-Larsson (A), J. Klingberg, H. Lindholm, Wikstrand, E. Gustafsson – Janmark (A), Rakell (C), Zibanejad – Backlund, Nyquist, Pettersson – Jo. Larsson, J. de La Rose, Pääjärvi – Kempe, Everberg, L. Andersson.

Česko: Rittich (Francouz) – Gudas (A), Jordán, D. Sklenička, Moravčík, Šulák, Polášek, Hronek (C) – Červenka, Faksa, Hyka – Nestrašil (A), Plekanec, Jaškin – D. Kubalík, Řepík, Horák – Chytil, R. Kousal.

60.00 Konec zápasu. Švédsko-Česko 2:3

59.50 Šulák krásně vystřelil, ale švédský gólman byl pozorný.

59.45 Ekman-Larsson skoro trefil prázdnou branku. Vhazuje se před Hellbergem.

59.30 Střely Červenky i Šuláka svůj cíl nenašly.

59.15 Šulák kombinoval s Hronkem. Prvně jmenovaný poslal kotouč na Hellberga, ale Faksa se k dorážce neprocpal.

58.45 Rittich startuje z brány. Hrajeme power-play.

58.12 Gudas udržel útočné pásmo, ale Švédové se nakonec stejně osvobodili.

57.05 Česká reprezentace stále útočí, ale k větším šancím to zatím nevede.

56.00 Češi se vrhli do útoku. Stále je čas na bodový výsledek.

55.46 Tomáš Hyka zužitkoval přesilovku a snižuje na 2:3!

54.58 Pääjärvi fauloval rozjetého Šuláka a Češi si zahrají další přesilovou hru.

54.40 Nestrašilovu střelu zblokoval Klingberg.

54.02 Kempeho nahození Rittich bez problémů pokryl.

53.40 Řepíkova střela nemohla Hellbergovi způsobit větší potíže.

53.00 Švédy drží v českém obranném pásmu Gustafsson s Rakellem.

52.10 Radek Faksa opět skvěle pracoval za Hellbergovou brankou a připravil šanci pro Hyku. V pokleku ale nezakončil Hyka ideálně.

51.20 Do útoku se hnal Horák, kterého vyslal Kubalík. Hellberg kryl.

50.25 Sklenička připravil střelu pro Nestrašila, který vyděsil švédské fanoušky.

50.11 Jaškin opět skvěle forčekoval a vyprodukoval tak šanci pro Plekance. Hellberg ale dobře zakročil.

49.40 Klingbergovu střelu zblokoval Faksa a hned se s Červenkou vydali dopředu. Své zakončení ale Faksa nezvládl dobře.

48.50 Hronek hraje výborný zápas, ale nyní špatně rozehrál.

48.15 Videorozhodčí ještě pro jistotu potvrdil, že puk v předešlé mele nepřešel přes brankovou čáru.

48.15 Po Nyquistově zakončení se před Rittichem strhla další mela. Na trestnou lavici bude svého kolegu Jaškina následovat Radko Gudas. Vyloučen i Švéd Ekman-Larsson.

48.05 Na ledě je nyní více prostoru. Zatím to více vyhovuje hráčům Tre Kronur.

47.51 Ostrá hra ve středním pásmu vyústila v krátkou potyčku u hrazení. Vyloučeni Jaškin a Gustafsson. Pokračuje se ve čtyřech.

46.00 Zibanejad dnes hraje skvělé utkání a stále dokola zaměstnává českou obranu.

45.45 Na švédskou branku si to zamířil Plekanec, jehož střelu Hellberg vyrazil.

44.11 Švédsko právě vstřelilo branku. Krásnou bekhendovou střelu poslal za záda Ritticha Zibanejad. Švédsko tak vede opět o dvě branky - 3:1.

43.01 Rakell opět vyhrál buly. V této disciplíně jsou dnes Švédové jasně lepší.

42.20. Rittich vyrazil dobrý pokus Gustafssona. Švédové se nyní usídlili před naším gólmanem.

41.20 Před brankou byl úplně volný Backlund, ale kotouč se k němu naštěstí nedostal.

41.00 Klingberg založil další útok Švédů.

40.20 Dobrá střela Radka Gudase.

40.10 Hned na začátku posledního dějství vyslal Jordán kapitána Červenku, jeho střela ale větší potíže neudělala.

40.01 Začala třetí třetina.

40.00 Konec druhé třetiny.

39.15 Nestrašil se u hrazení potýkal s Gustafssonem.

38.00 Češi jsou kompletní. Hyka se hned zapojil do hry.

37.25 Švédové jsou zpět v našem pásmu. Rakell kombinuje s Ekmanem-Larssonem.

37.05 Šulák nádherně obral Rakella a vyvezl puk z pásma.

36.32 Češi vyrazili do protiútoku a ušetřili drahocenné vteřiny.

36.10 Řepík ztratil hůl a Švédové nás mačkají.

36.01 Švédové opět vyhráli vhazování a usadili se v našem obranném pásmu.

36.00 Malý háček Hyky posílá českého útočníka na trestnou lavici.

35.04 Švédové v plném počtu.

34.26 Dobře střílel Nestrašil. Nyní hrají svěřenci trenéra Jandače opravdu dobře.

33.11 Pokračujeme v přesilové hře 5 na 4.

33.10 Česko vstřelilo branku! Filip Hronek se dokázal od modré prosadit a zužitkoval přesilovku 5 na 3.

32.54 Český tým si dalším švédském faulu zahraje deset vteřin přesilovku 5 na 3.

31.50 Další ze svým povedených střel vyslal Hronek, Faksa z dorážky nezakončil.

31.25 Početní výhodu jsme zahájili špatně, švédové málem skórovali.

31.13 Češi si zahrají druhou přesilovku. Na zvýšenou aktivitu naší reprezentace zareagoval faulem na Hyku Andersson.

30.20 Dobrá příležitost byla i na druhé straně kluziště. Kubalík ale Hellberga nepřekonal.

29.52 Velká šance Švédska. Zibanejad krásně vyslal Janmarka, který tváří v tvář Rittichovi nezakončil přesně.

28.51 Švédové hrají v plném počtu.

28.24 Náznak šance. Červenka střílel bekhendem, ale jeho pokus neměl potřebnou razanci.

27.50 Český tým se usadil v útočném pásmu. Hronek dvakrát střílel a po jeho druhém pokusu se u švédské klece rozpoutala potyčka.

27.26 Šulák dobře nahodil na Hellberga, ale Jaškinova dorážka se minula účinkem.

26.51 Náš národní tým si zahraje první přesilovou hru!

26.26 Český tým je kompletní, ale soupeř je stále v tlaku.

24.50 Švédům se nedaří udržet se v českém obranném pásmu.

24.16 Švédové si zahrají svou druhou přesilovku. Za krosček půjde na dvě minuty mimo hru Šulák.

23.30 Hraje se dlouho bez přerušení. Do náznaku šance se dostal Adam Larsson, ale Rittich byl připravený.

22.42 Těžiště hry se opět přesunulo před Ritticha. Švédové ale příliš nebezpeční nejsou.

21.50 Chytil s Jaškinem vymanili českou reprezentaci ze švédského obležení.

21.05 Švédové kombinují v našem obranném pásmu.

20.20 Hned na začátku třetiny se do dobré příležitosti dostal Hyka. Start do druhé třetiny se Čechům povedl.

20.01 Začala druhá třetina.

20.00 První třetina skončila.

18.45 Před Rittichem opět úřaduje první švédský útok. Zibanejad se ale k zakončení nedostal.

18.30 Hra se na obou stranách dosti přitvrdila.

17.21 Po delší době jsme se dostali před Hellberga.

16.15 Po komerční přestávce se do další akce Seveřanů hrnul Backlund. Proti byl Gudas.

15.44 Rittich musel opět zasahovat. Reprezentanti Tre Kronur jsou v posledních minutách jasně lepší.

15.06 Poslední vteřiny zase patří Švédům. Do šance se dostal Zibanejad, kterého u pravé tyče vychytal Rittich.

14.44 Po sérii nepřesností nahodil puk na švédskou bránu Jordán.

13.06 Další český útok založil Sklenička. V útočném pásmu dobře forčekoval Řepík.

12.30 Hra se pomalu vyrovnává. Češi jsou nyní mnohem aktivnější.

11.40 Další dobrá šance Plekance. Centr Toronta byl před Hellbergem velmi dotěrný a dostal se hned do dvou zakončení.

11.00 Chytil se rozjel ve středním pásmu, ale jeho výzvu nepochopil Hronek.

10.23 Hra se nyní přelévá z jedné strany na druhou.

9.30 Švédové teď předvedli několik zákroků na hraně pravidel. Rozhodčí mlčí.

8.56 První velká šance českého výběru! Plekancova ukrytá střela skončila pouze na tyči.

7.19 Švédsko vstřelilo branku. Moravčík si na trestné lavici dlouho neposeděl. Mattias Janmark byl ve skrumáži před Rittichem nejbystřejší a přidává druhou branku Tre Kronor. 0:2

6.42 Vyloučen je Michal Moravčík.

5.20 Akce po ose Hyka - Červenka - Horák větší šanci nepřinesla.

4.49 Švédsko vstřelilo branku. Rickard Rakell zakončil krásnou akci. Ritticha překonal střelou z voleje poté, co mu kotouč krásně naservíroval Lindholm.

4.40 Gudas rozjel akci, puk posunul na Kubalíka, který se ale k zakončení nedostal.

4.15 Švédové jsou zatím lepším týmem! Z povedené kombinace ale větší šanci nevytěžili.

3.30 Další náznak šance Seveřanů utnul Rittich.

2.40 První šance českého týmu. Radek Faksa se dobře probíjel před Hellberga, ale nakonec byl od puku odsunut.

1.50 Další švédský útok odvrátila pozorná česká obrana.

1.20 Nyquist dobře prohodil puk na svého útočného kolegu, ale Rittich byl pozorný.

0.08 Švédové hned zahrozili. V akci byl Zibanejad.