Páteční zápasy NHL ovládli hosté, Pastrňák přišel o gólovou sérii

Po dvojici Libor Šulák - Filip Hronek, která si v úvodu sezony při zranění zkušených zadáků Detroitu připsala premiérových šest startů před návratem na farmu do nižší AHL, si jako třetí Čech letošního ročníku odbyl debut v NHL další obránce - Jakub Zbořil (10:53, +/-: 0, 1 střela) z Bostonu.

Stalo se tak v pátečním duelu na ledě Dallasu, ve kterém Bruins postrádali řadu zraněných zadáků na čele s kapitánem Zdeno Chárou. 21letý rodák z Brna odehrál necelých 11 minut čistého hracího času a stejně jako spoluhráči se proti bezchybnému Benu Bishopovi, na čisté konto potřeboval 23 zákroků, prosadit nedokázal.

Aby absencí na hostující straně nebylo málo, navíc zápas nedohrál centr úderné první formace Patrice Bergeron. Tvůrce hry útoku nejlepšího ligového střelce Davida Pastrňáka (18:49, -1, 3 střely) odstoupil ve třetí třetině kvůli blíže nespecifikovaným potížím v horní části těla. V sestavě Bruins kromě zmiňovaných Zbořila a Pastrňáka figuroval i David Krejčí (19:33, +/-: 0).

Jediná gólová akce zápasu se zrodila až ve druhé minutě nastavení. Brad Marchand, jenž v zápase posbíral 18 trestných minut, přihrávkou nenašel Pastrňáka a z rychlého protiútoku udeřili domácí hráči Dallasu. Po střele Mattiase Janmarka dorážel Jason Dickinson. Výhru po fotbalovém výsledku 1:0 tak mohli slavit i centr Radek Faksa (18:12, +/-: 0, 3 střely) s obráncem Romanem Polákem (21:09, +/-: 0, 3 střely).

S nevýraznou bilancí tří porážek z posledních čtyř startů zavítali obhájci Stanley Cupu z Washingtonu na led Colorada a po výsledku 2:3 po prodloužení si mírně polepšili. Na dva body Capitals dosáhli i přes řadu klíčových absencí, když zranění nepustily do akce útočníky T.J. Oshieho, Jevgenije Kuzněcova a brankářskou jedničku Bradena Holtbyho. Z role nehrajícího náhradníka se tak vrátil do akce Dmitrij Jaškin (9:46, +/-: 0, 2 střely), stejně jako krajan Jakub Vrána (12:49, +/-: 0, 2 střely) a po nemoci další navrátilec zadák Michal Kempný (20:39, +/-: 0) se ovšem neprosadil.

Washington se proti svému bývalému parťákovi Philippe Grubauerovi v bráně Colorada dvakrát prosadil ve druhé třetině zásluhou Devante Smith-Pellyho a kapitána Alexe Ovečkina, jenž se tak zlepšil na 13 zásahů a ze třetí příčky tabulky ligových kanonýrů se přiblížil druhému Jeffu Skinnerovi z Buffala (14 gólů) a lídrovi Davidu Pastrňákovi z Bostonu (17 gólů). Avalanche ale vrátil do hry vyrovnáním na 2:2 v 58. minutě Colin Wilson. Rozhodnutí tak přineslo až prodloužení, ve kterém využil přesilovku hostující Nicklas Bäckström.

V souboji dvou zklamání úvodu letošní sezony uspěli v tabulce Západní konference beznadějně poslední hokejisté Los Angeles nad o pouhé tři příčky výše postaveným Chicagem, které tak nenavázalo na středeční ukončení osmidílné série porážek výhrou 1:0 nad St. Louis. Během 65 minut hry padly jen dvě branky. V 31. minutě poslal hosty do vedení Tyler Toffoli a v 43. minutě srovnával Brandon Saad.

Diváci se tak dočkali až penaltového rozstřelu, ve kterém stříleli góly jen hosté. Patrick Kane ani Jonathan Toews nevyzráli na Calvina Petersena a domácí jedničku Corey Crawforda naopak pokořili Ilja Kovalčuk i Anže Kopitar. Český obránce Chicaga Jan Rutta zůstal podruhé za sebou mezi nehrajícími náhradníky a centr David Kämpf (15:28, -1) nebodoval.

Venkovní výhru si odvezli také hráči St. Louis po výsledku 1:4 z ledu Vegas. Za domácí Golden Knights nastoupili i čeští útočníci Tomáš Hyka (10:06, -1, 2 střely) a Tomáš Nosek (10:41, -1, 1 střela). Klíčovou postavou duelu byl centr Blues Ryan O’Reilly, jenž v 7. minutě vymazal otevírací branku domácího Williama Carriera a v 28. minutě zařídil i rozdílový gól. V obou případech mu asistovali Vladimir Tarasenko a Jaden Schwartz.

Cenný skalp si připsalo nenápadné Buffalo, které se s 23 body vyšplhalo už na třetí příčku Atlantické divize. Naposledy uspělo po nájezdech na ledě předního celku Západní konference z Winnipegu. Sabres udržel ve hře vyrovnáním na 1:1 z 41. minuty svou 14. trefou druhý nejlepší ligový střelec Jeff Skinner. Vítěze nakonec určoval dlouhý penaltový rozstřel, v jehož sedmé sérii přiřkl Buffalu druhý bod Conor Sheary. Slavit tak mohl i jediný český účastník zápasu Vladimír Sobotka (15:55, +/-: 0, 1 střela).

Od návratu z marodky stihl Ondřej Kaše (14:00, +/-: 0, 4 střely) odehrát za Anaheim tři zápasy (vyslal v nich v součtu 15 střel) a vždy vyčníval výraznou střeleckou aktivitou. Prosadit se ovšem zatím nedokázal. Nic na tom nezměnil ani páteční domácí duel s Torontem, ve kterém Kaše vypálil na Garreta Sparkse čtyři puky. O těsném výsledku 1:2 po prodloužení pro Maple Leafs rozhodl v 64. minutě produktivní obránce Morgan Rielly. S 9 góly a 25 body tak zatím suverénně vévodí všem zadákům soutěže.