Sestry Elhotovy vystřílely Češkám ve Švýcarsku postup na EuroBasket

Češkám zbývá už jen jediný zápas, ve středu se představí v Belgii. O postup však nemohou přijít ani v případě porážky, jistojistě zůstanou mezi šesti nejlepšími týmy na druhých místech.

Švýcarsko - ČR

Podrobná online reportáž

Svěřenkyně trenéra Štefana Svitka si zahrají mezi evropskou elitou potřinácté za sebou. Chyběly jen při rozdělování Československa v roce 1993, kdy vybojované místo v kvalifikaci obsadily Slovenky.

V roce 2005 Češky šampionát vyhrály, loni však v domácím prostředí skončily jedenácté. Příští rok se ženský EuroBasket uskuteční na přelomu června a července v Srbsku a v Lotyšsku.

„Česko patří na mistrovství Evropy a jsem ráda, že jsme se tam udržely, a doufám, že tím to pro nás nekončí,“ řekla kapitánka Kateřina Elhotová.

„Splnili jsme cíl, který jsme měli. Jsme spokojení, že vedeme skupinu, i když nás čeká ještě těžký zápas v Belgii, ale ten naštěstí z pohledu postupu už nebude nic řešit. Šli jsme od zápasu k zápasu, každý byl pro nás klíčový a vyšlo z toho pět výher,“ radoval se trenér Svitek.

Češky ve Švýcarsku potvrdily roli favoritek. V první čtvrtině s nimi ještě domácí hráčky držely krok, ale na začátku druhé části odstartovala Karolína Elhotová povedenou pasáž (14:2), po které Češky odskočily až na rozdíl 20 bodů a zápas kontrolovaly.

Slovenský kouč Svitek mohl rozložit zátěž na celý tým a pošetřit síly opor na zápas v Belgii, kde se bude hrát o prvenství ve skupině. První minuty v soutěžním utkání za národní tým tak zaznamenala i Sarah Beránková.

Nejlepší střelkyní byla Karolína Elhotová s 20 body. K tomu přidala čtyři doskoky, čtyři asistence i čtyři zisky a byla nejužitečnější hráčkou utkání. Její starší sestra Kateřina přidala 15 bodů, Alena Hanušová 16 a rozehrávačka Lenka Bartáková, jež dirigovala v při klíčové pasáži ve druhé čtvrtině, se blýskla 10 asistencemi.

„Vyhrály jsme o 30 bodů a byl to jednoznačný zápas, i když byl soupeř pro nás takový nevyzpytatelný. Ale zvládly jsme to v klidu,“ řekla Kateřina Elhotová. „Zápas s Belgií sice už nic neřeší, ale i tam budeme chtít předvést dobrý výkon. Nesmíme k tomu přistoupit laxně, mohly bychom dostat bodovou nálož. Budeme si chtít udržet čest a zakončit to s dobrým pocitem,“ dodala ke středečnímu zápasu.

Kvalifikace o EuroBasket žen 2019

Skupina G

Švýcarsko - Česko 53:88 (19:23, 30:46, 43:67)
Nejvíce bodů:
Simioniová 13, Giroudová 12, Ghaliová 8 - Karolína Elhotová 20, Alena Hanušová 16, Kateřina Elhotová 15. Fauly: 8:14. Trestné hody: 2/2 - 10/8. Trojky: 5:10. Doskoky: 28:43.

19:30 Německo - Belgie.