Jde o přelomový šampionát. Poprvé totiž zavítal do Evropy. Na včerejší tiskové konferenci bylo v Praze představeno šestnáct nejlepších zemí z pěti kontinentů. Odhalena byla i 45centimetrová a pětikilogramová trofej pro vítěze.
„My, kteří hrajeme softbal, jsme rádi, že je turnaj v Česku, že se o našem menším sportu bude víc mluvit. Že to lidi uvidí na vlastní oči. Česká republika teď bude žít softbalem, což je skvělé,“ říká kouč českého výběru Tomáš Kusý.
Fanoušky bude v parku Svoboda v Bohnicích a v Hippos aréně v Havlíčkově Brodě bavit maskot Mr. Homerun, v Bohnicích se otevře Český dům a všech 72 zápasů šampionátu se bude vysílat živě na YouTube.
„Očekáváme, že vůbec první mistrovství světa mužů v Evropě bude tou nejsledovanější událostí softbalu v historii,“ prohlásil Tommy Velazquez, předseda softbalové sekce WBSC.
Český tým čeká už ve čtvrtek pekelný start do mistrovství. Od 19 hodin vyzve obhájce světového zlata a nejlepší hráče planety z Nového Zélandu.
Ale nebojí se, spoléhat budou i na speciální zbraň. Mistrům řemesla se budou chtít vyrovnat třeba klasickou českou vyčuraností, v tomhle případě speciálním softwarem.
Kdy hrají ČešiČtvrtek 13. června |
Jde o dost podobný systém, který značně zpopularizoval Brad Pitt v kritiky oceňovaném hollywoodském snímku Moneyball. I tady hrály roli statistiky, výpočty, analýzy, stejně jako v českém softbalovém týmu. Jen zatímco v Moneyballu nabraná data odhalovala skryté přednosti hráčů, český software se zaměřil na slabiny nadhazovačů a pálkařů.
Třeba jestli od soupeřova nadhazovače přiletí prudký míč nebo nadhoz se stoupavou rotací. Anebo jestli soupeřův pálkař má problémy s tím nebo jiným typem úderu.
„Myslím, že náš software je nejvypilovanější. Souvisí to asi s naší českou vyčuraností,“ usmívá se Mertl. „Třeba víme, že nadhazovači z Nového Zélandu házejí za nějakých stavů padavý nadhoz, jindy naopak hodí stoupák. Japonci jsou zase specifičtí, dávají hodně stoupáků ve více rychlostech.“
„U pálkařů se zase snažíme zaznamenávat nejslabší typ odpalu, který se pak snažíme využít v náš prospěch. Aby pálkař dostával míče, které jsou pro něj nepříjemné, a nedával homeruny,“ vysvětluje Kusý.
Na datovém skautingu pracují čtyři lidi z realizačního týmu. Dva nahrávají zápasy, dva zase data vyhodnocují. „Jeden skaut třeba odcestoval do Mexika, aby natočil nadhazovače, kteří nás čekají v základní skupině mistrovství světa. Popsal každý nadhoz, kam letěl, jakou rotací a podobně. Díky tomu pak vzniká statistika a pravděpodobnost, kdo jaký nadhoz použije za daného stavu. Pomáhá nám to,“ má jasno Mertl.
Přes všechny technologické vymoženosti je softbal stále pouze sport. A ten často přináší neočekávané. I Češi vědí, že software je pouze podpůrná věc, která může pomoct, ale výhru nezaručí.
Zvlášť proti tomu nejlepšímu, co světový softbal aktuálně nabízí a na co dnes český tým večer narazí. „Ale kdy jindy Novozélanďany překvapit než v tom prvním zápase?“ usmívá se Mertl.
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Jako Brad Pitt. Čeští softbalisté sází na MS na speciální zbraň - iDNES.cz"
Post a Comment