Zpátky na stupních vítězů. Sáblíková dojela v závodě na 3000 metrů třetí

Do Japonska odlétala Sáblíková bez konkrétních cílů.

„Nevím, co od sebe čekat,“ přiznávala. Byla ráda za holý fakt, že poslední dobou konečně bruslí bez bolestí zad. Do nového ročníku Světového poháru poté vstoupila rozpačitě, sobotním třináctým místem na patnáctistovce

Na „trojce“ se ale o den později mohla radovat z pódiového umístění.

Už přípravný závod v německém Inzellu naznačil, že ve své oblíbené disciplíně bude Sáblíková dál silná.

20. října porazila i svou věčnou rivalku Ireen Wüstovou a s úsměvem prohodila: „Asi to se mnou není tak špatné.“

Právě vedle nizozemské legendy pak nastoupila v předposlední rozjížďce v Obihiru a do posledního kola vjížděla s průběžným vedením. Těsným, od Visserové ji dělilo pouze pět setin.

• 8. kolo 33,08

Náskok poté Sáblíková neudržela, došly jí síly a závěrečných 400 metrů obkroužila za 33,08. Zkušená Češka tak držela druhé místo a na trať se chystal už jen jeden pár závodnic - Voroninová s další ženou v oranžové kombinéze Antoinette de Jongovou.

Nizozemka postupně odpadla. Voroninová na Sáblíkové čas dlouho ztrácela, jenže předvedla vynikající závěrečnou čtyřstovku a odsunula jednatřicetiletou rychlobruslařku na třetí pozici.

Olympijská vítězka z Pchjongčchangu ze závodu na 5000 metrů Visserová zaznamenala premiérový triumf ve Světovém poháru.

Kromě Sáblíkové se představily na třech kilometrech také další dvě české reprezentantky: Nikola Zdráhalová obsadila v divizi B čtrnácté místo s časem 4:15,766 a připsala si 11 bodů do hodnocení Světového poháru, jeden bod získala za 24. místo v béčku Natálie Kerschbaummayr (4:29,885).

Sáblíkové vynesl bronz 48 bodů a na Visserovou jich průběžně ztrácí dvanáct. Celkové hodnocení dlouhých tratí (3000 a 5000 metrů) vyhrála už jedenáctkrát, v minulé sezoně ale byla hlavně kvůli zdravotním potížím čtvrtá.

Světový pohár pokračuje za týden opět v Japonsku, pojede se na otevřené dráze v Tomakomai.