V Liberci se nakonec hrálo, stejně jako se hrálo i na ostatních sedmi stadiónech, i když mnohde byl stav hrací plochy na hranici regulérnosti.
Trávníky jako beton
„Padnout na zem bylo jako padnout na beton," přiznal slávistický kapitán Milan Škoda, že i na nejmodernějším stadiónu v Edenu dělal stav hřiště aktérům vršovického derby problémy. „Naši hru opravdu ovlivňoval," připojoval trenér Jindřich Trpišovský.
„Terén nás nejspíš připravil o vyrovnávací gól, protože když Kabajev obešel i gólmana a chtěl střílet do prázdné brány, balón mu na nerovném terénu odskočil," posteskl si kouč Klokanů Martin Hašek.
„Přišlo mi, jako by vytápění zapnuli až v den zápasu," upozorňoval na další problém spojený s vyhříváním trávníků zlínský Petr Jiráček po duelu v Karviné.
Kontroly vyhřívání hracích ploch se sice provádí, instruktoři objíždí stadióny, ale kluby se pochopitelně snaží ušetřit. Pokud by měla být hrací plocha v panujícím počasí v alespoň trochu obstojném stavu, znamenalo by to minimálně deset až čtrnáct dnů nepřetržitého provozu.
„Drahý špás," vzdychají ve většině klubů a vyčíslují, že v takovém případě je rozpočet zatížen minimálně tři sta tisíci. A někde ještě větší sumou!
„Přitom nevím, že by u nás byl někde v tuto dobu na stadiónech dobrý terén," věcně konstatoval Martin Hašek, přičemž i stánek Klokanů do toho povzdechu zahrnoval.
Za rok se začne ještě dřív
Problém se dotýká nejen kvality technologií zajišťujících vyhřívání trávníků a nákladů na jejich provoz, ale všeho, co s tím souvisí.
„Nejsem odborníkem na trávníky, ale když může v tuto dobu růst tráva v Německu, kde jsou obdobné klimatické podmínky, proč by nemohla růst u nás? Existují přece zářiče simulující sluneční svit, takže tráva se chová jako v době vegetace a normálně dorůstá," upozorňoval na potřebu dalších finančních investic vyvolaných tím, že se začátek ligového jara posouvá čím dál víc do únorových dnů.
V příštím roce o další dva týdny, neboť vzhledem k chystané ligové nadstavbě začne nejvyšší domácí soutěž už 9. února.
Nepůjde ovšem jen o vyhřívání hlavních hřišť, kde se hraje o ligové body.
Investice i do vyhřívání tréninkových ploch
„Tam trénovat nemůžeme, protože bychom ho zničili pro mistrovské utkání. Bude se tudíž muset investovat i do vyhřívání tréninkových ploch. Nejen v Německu, ale i v Nizozemsku a zemích srovnatelných s námi je to běžná věc," připomínal Hašek, že nemíní fušovat do práce lidem starajícím se o trávníky, ale pomoc odborníků bude fotbal potřebovat.
„Není snadné najít během týdne plochu pro trénink. My se třeba před Bohemkou připravovali na zmrzlé trávě, teď pro změnu budeme na umělce a zápas o body zase budeme hrát na přírodní trávě. Pro hráče není vůbec jednoduché se s takovými přechody vyrovnat," přitakával slavistický trenér Trpišovský.
„Se změnou termínů a posouváním začátku soutěží do zimních termínů vyvstává prostě nutnost pustit do fotbalu další peníze. Do moderních technologií na hlavních hřištích, do tréninkových ploch zrovna tak," dodával Hašek, že financí a investic bude zapotřebí čím dál víc.
Zvláště, když bude liga začínat ještě dřív než letos a měla by servírovat zápasy, které budou diváky lákat do ochozů, zvyšovat návštěvnost a tím vylepšovat bonitu produktu zvaného ligový fotbal.
Bagikan Berita Ini
0 Response to "Když roste tráva v Německu, proč by nemohla růst iu nás, diví se Hašek"
Post a Comment